Łatwo powiedzieć, trudno zrobić? Z tym problemem zmierzył się każdy. Wszyscy jesteśmy bardzo dobrymi teoretykami. Wiemy, że sport to zdrowie. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiednie żywienie pozwoli nam, zachować dobre zdrowie. Jednak jak to wprowadzić w życie Ile razy postanowiliście od jutra ćwiczyć na stałe? Dlatego jeśli zastanawiasz się jak osiągnąć ciągłość w swoich działaniach, to jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć
1. CEL
Wyznacz sobie cel. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Pamiętaj o kilku ważnych czynnikach. Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:
- Dlaczego chcesz to osiągnąć? Co się zmieni w Twoim życiu jeśli to zrealizujesz? Jakie masz ograniczenia? Czy potrzebujesz wsparcia i zaangażowania osób trzecich?
Postaraj się, tak sprecyzować swój cel, aby można było bez wątpliwości ocenić czy udało się go zrealizować. W przypadku odchudzania może to być pomiar masy ciała lub obwodów, przy nietolerancjach pokarmowych obserwacja ciała itp. - Cel musi być realny. Znasz siebie nie od dziś. Droga do osiągniecia sukcesu nie może wybiegać poza Twoje możliwości. Odnieś się do swojej pracy, obowiązków domowych, sytuacji rodzinnej.
- Konieczne jest ustalenie daty realizacji. Nie jutro, nie za tydzień. Teraz. Na czerwono zaznacz ten dzień w kalendarzu.
2. PLAN
Masz już sprecyzowany cel, czas na planowanie. Jeśli chcesz zwiększyć aktywność ruchową ustal sobie dni treningowe. Pamiętaj o swoich preferencjach i możliwościach. Wybierz to co sprawia Ci radość. Szukaj alternatyw. W przypadku zmian żywieniowych – nie wszystko na raz. Ustal sobie kiedy wprowadzasz jakie zmiany. Na przykład jeśli myślisz o ograniczeniu cukru dodanego, postanów sobie stopniowo go eliminować. W jednym tygodniu pół łyżeczki cukru mniej, w kolejnym kolejne pół itp.
Warto przygotowany plan skonsultować z osobami, które w pewnym sposób będą w nim uczestniczyć, np. partnera, członków rodziny. Tak, aby w trakcie budowania regularności i systematyczności nie pojawiły się nieplanowane przeszkody.
3. CZAS DLA SIEBIE
Znajdź czas dla siebie. W nieustannym biegu i stresie nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu. Ewentualnie osiągniemy go na moment i bardzo szybko wrócimy do starych nawyków. W przygotowanym planie znajdź czas na ulubioną lekturę, dobry film lub masaż. Zmiana nawyków jest mimo wszystko sytuacją stresową. Wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu. Dlaczego więc nie wprowadzać nagród za poniesiony trud? Przy odpowiednim nastawieniu, dobrym samopoczuciu, spełnieniu i zrelaksowaniu jesteś naprawdę w stanie sporo osiągnąć!
4. WSPARCIE GRUPY
Samemu, zwłaszcza na początku może być trudno. Znajdź sobie taką osobę, ludzi, z którymi będziesz się wspierał i nakręcał pozytywną energią. Może to być koleżanka, z którą będziesz codziennie wychodzić na kijki, albo też grupa na facebooku, gdzie z innymi ludźmi będziesz się dzielić swoimi wrażeniami, motywacją, ale też słabościami.
5. NIE JESTEŚ MASZYNĄ
Pamiętaj, jesteś tylko człowiekiem. Jest mnóstwo czynników nie zależnych od nas. Będziesz upadać nie raz. Ważne jednak, żeby odpowiednio szybko się podnieść. Słuchaj swojego organizmu. Jeśli będziesz potwornie zmęczony, masz za sobą nieprzespaną noc, po prostu odpuść. Odpocznij i w kolejnym dniu zacznij na nowo.
Powodzenia!