Praca, obowiązki domowe, sytuacja na świecie to tylko kilka powodów, które mogą wywołać w naszym organizmie ucisk. Dlatego warto nauczyć się radzić sobie ze stresem. W szczególności, gdy czujemy jego nadmiar. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na wewnętrzny spokój.

Jak radzić sobie ze stresem?

  1. Ruch.
  2. Dieta.
  3. Sen.
  4. Sauna.
  5. Oddech.
  6. Prowadź dziennik.
  7. Rozmowa z bliskimi.

 

1. Aktywność fizyczna lekiem na niemal wszystko!

Pamiętaj, że nic nie poprawi Twojego samopoczucia lepiej niż dawka ruchu. Badania potwierdzają, że regularny wysiłek fizyczny niweluje uczucie stresu, poprawia samopoczucie i przynosi zdrowy sen. Ruch wpływa na obniżenie hormonów odpowiedzialnych za stres oraz zwiększa się tolerancja na ewentualne bodźce zewnętrzne. 

2. Zadbaj o odpowiednią dietę. 

Kiedy czujesz napięcie w swoim organizmie zrezygnuj z kofeiny oraz cukrów. Te substancje zamiast uspokajać nasz organizm jeszcze bardziej go pobudzają. Cukier początkowo przynosi euforię, jednak po chwili przychodzi spadek energii i zmęczenie, które nasilają stres. Pij za to dużo wody i ziołowych herbat – melisa oraz rumianek z pewnością pomogą.

3. Sen to zdrowie. 

Staraj się spać co najmniej 7 godzin dziennie. Jeśli masz problem z zaśnięciem, zadbaj o codzienną dawkę ruchu oraz unikaj wieczornego przeglądania Internetu oraz programów telewizyjnych. Postaw na czytanie książki lub długą kąpiel. To pomoże Twojemu organizmowi przejść w stan relaksu, a w efekcie przyniesie łatwość w zasypianiu i poprawi jakość snu.

4. Wybierz się do sauny. 

Wizyta na saunie powoduje zwiększenie produkcji czerwonych oraz białych krwinek. Taki seans oczyści organizm, przyspieszy metabolizm oraz uwolni od wszelkich napięć. 

 

5. Ćwiczenia oddechowe

Nic nie koi szybciej od kilku głębokich oddechów. Wystarczy tylko całą swoją uwagę skupić na oddychaniu. Taki proces uwalnia od stresu i działa oczyszczająco na umysł każdego. 

 

6. Zapisuj swoje myśli. 

Dobrym sposobem na redukcję stresu oraz lęków jest prowadzenie dziennika. Zapisuj w nim swoje odczucia, emocje oraz myśli. Przy każdej notce staraj się dopisywać radę z perspektywy osoby trzeciej. Ta technika terapeutyczna pozwala uspokoić wewnętrzny niepokój i znaleźć rozwiązanie z niejednej sytuacji.

 

7. Rozmowa z bliskimi.

Stres bardzo często nie pozwala myśleć racjonalnie. Dlatego warto od czasu do czasu skonfrontować swoje myśli z bliską osobą. We dwójkę dużo łatwiej jest znaleźć rozwiązanie. 

 

Pamiętaj, że pernamentny stres może mieć negatywny wpływ na cały organizm. Powracające napięcia mogą obniżyć odporność, przyczynić się do bezsenności oraz wielu bóli. Dlatego warto zadbać o jego redukcję. W szczególności, gdy już wiesz jak radzić sobie ze stresem na co dzień.