Wodę należy pić przed, w trakcie oraz po treningu. Powinna być niezbędnym elementem każdego treningu. Robiąc intensywny trening tracisz od 1 do 3 litrów wody – głównie poprzez pot. Dlatego warto dbać o odpowiednie nawodnienie. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli wody w życiu sportowca, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

Organizm pozbywa się wody poprzez pocenie. Jest to proces, który sprzyja ochłodzeniu ciała, transportowi substancji odżywczych do komórek oraz poprawnemu ciśnieniu osmotycznemu. Suchość w jamie ustnej jest znakiem od organizmu, że któryś w powyższych procesów został zaburzony. Co więcej naukowcy potwierdzają, że sportowcy dostarczający regularnie wodę podczas wysiłku mogą ćwiczyć o 33% dłużej od zawodników nieuzupełniających płynów.

Ile pić wody podczas treningu?

Należy spożywać wodę w porcjach po około 250 ml – regularnie co kilka minut. Mówi się, że optymalna dawka to nawet 4-8 litrów na godzinę. Powinno się dostarczać wodę bogatą w minerały takie jak magnez, wapń, sód, jod i żelazo. Nie zaleca się picia mało wartościowej wody źródlanej. Znacznie lepsza jakościowo będzie woda wysokomineralizowana lub kranówka, która zawiera nawet 85 mg/l wapnia, 50 mg/l siarczanów i 10 mg/l magnezu. 

 

Artykuł powstał w ramach akcji “Pij kranówkę”, która ma na celu rozpowszechnienie picia wody kranowej w powiecie nyskim. Wspólnymi siłami Wodociągi AKWA w Nysie (https://wikakwa.pl/) oraz trenerka fitness Sonia Dziergas zaangażowali lokalnych przedsiębiorców oraz działaczy do promocji nyskiej kranówki. Efektem współpracy jest sesja zdjęciowa, która ma przybliżyć mieszkańcom zdrowe nawyki. 

 

W tej części akcji wzięli udział: